Porady

Wybór źródła ciepła

Z budową własnego domu wiąże się również wybór odpowiedniego sposobu ogrzewania budynku. Zwykle staramy się wybrać wariant ekonomiczny, czyli taki który będzie generował możliwie jak najniższe koszty początkowe i eksploatacyjne. Żeby to zrobić należy przeanalizować dostępne możliwości, a jest ich niemało. Rozważane urządzenia grzewcze, te zwykle stosowane w budownictwie jednorodzinnym, mogą być zasilane przez następujące nośniki ciepła: prąd, gaz, drewno, węgiel i olej opałowy.

Niski koszt początkowy, wysoki koszt eksploatacji

Zdecydowanie najdroższymi rozwiązaniami z punktu widzenia eksploatacji są ogrzewanie elektryczne z użyciem grzejników i kotły na olej opałowy, na które osoby budujące własny dom decydują się bardzo rzadko. Takie instalacje są montowane głównie w przypadku, gdy budujący nie mogą skorzystać z podłączenia do sieci gazowej, a jednorazowy koszt pompy ciepła (prąd) okazuje się zbyt wysoki.

Niski koszt początkowy, niski koszt eksploatacji

W nowoczesnym budownictwie coraz mniej popularne są kotły na paliwo stałe chociaż ich koszt początkowy i eksploatacyjny jest niski. Wynika to głównie z potrzeby uzupełniania paliwa.

Wysoki koszt początkowy, niski koszt eksploatacji

W przypadku, gdy możemy sobie pozwolić na duży jednorazowy wydatek związany z instalacją gruntowej pompy ciepła (prąd) możemy liczyć na osiągnięcie kosztów eksploatacyjnych porównywalnych do ogrzewania domu kotłem na paliwo stałe (węgiel, drewno), czyli bardzo niskich.

Średni koszt początkowy, średni koszt eksploatacji

Koszty eksploatacyjne i początkowe w przypadku zakupu powietrznej pompy ciepła są porównywalne do kosztów eksploatacyjnych i początkowych związanych z ogrzewaniem domu za pomocą kotła kondensacyjnego (gaz ziemny). Ten wariant to rozwiązanie pośrednie i zarazem najczęściej stosowane.

Podsumowując, najniższe koszty początkowe są związane z instalacją elektryczną, kotłami na olej opałowy i paliwo stałe. Rozwiązaniem pośrednim jest instalacja kotła gazowego kondensacyjnego, którego rząd wielkości kosztów niewiele różni się od powietrznej pompy ciepła. Najwięcej zapłacimy za montaż gruntowej pompy ciepła wraz z odwiertami  dolnego źródła. Analizując koszty eksploatacyjne można stwierdzić, że najniższe są związane z gruntową pompą ciepła i kotłem na paliwo stałe. Następnie pojawia się powietrzna pompa ciepła i kotły gazowe kondensacyjne. Jako ostatnie na liście, czyli najdroższe w eksploatacji, wskazujemy ogrzewanie elektryczne i na olej opałowy.

Więcej porad

Spełnimy Twoje marzenie o domu!

Umów się na bezpłatną konsultację - zadzwoń lub zostaw swój numer telefonu - oddzwonimy:

Działamy na terenie całego kraju