Ile trwają formalności przed rozpoczęciem budowy
Ile musi czekać posiadacz działki od momentu podjęcia decyzji o budowie domu, na to żeby móc „wbić pierwszą łopatę” i tym samym rozpocząć prace? Z pewnością odpowiedź na to pytanie nie będzie jednoznaczna, ponieważ to w dużej mierze zależy od tego, czy działka jest objęta miejscowym planem zagospodarowania (MPZP) czy należy wystąpić o warunki zabudowy (WZ). Zobacz poradnik i dowiedz się, jakie formalności trzeba załatwić przed rozpoczęciem prac budowlanych.
Jak dużo czasu zajmują formalności urzędowe przed rozpoczęciem budowy domu?
Posiadając działkę leżącą w obszarze, w którym obowiązuje MPZP jesteśmy w korzystniejszej sytuacji, ponieważ wystarczy wybrać na jego podstawie projekt i zlecić geodecie przygotowanie mapy do celów projektowych, co trwa ok. 6 tygodni.
Posiadając mapę do celów projektowych i wybrany projekt domu należy zwrócić się do uprawnionego architekta w celu przeprowadzenia adaptacji projektu. Zależnie od ilości wprowadzanych zmian architekt powinien w ciągu ok. 4-6 tygodni skompletować dokumentację potrzebną do uzyskania pozwolenia na budowę.
Czas załatwienia formalności ulega wydłużeniu, jeśli:
- pojawia się konieczność wyłączenia gruntu z produkcji rolnej bądź leśnej,
- należy przeprowadzić badania archeologiczne,
- na działce znajdują się drzewa lub budynki wymagające pozwolenia na usunięcie,
- wymagane jest przygotowanie projektu przebudowy sieci drenarskiej wraz z wykonaniem.
Niestety, jeżeli spotkamy się z przeszkodami wymienionymi powyżej trudno określić ile trwa załatwienie formalności przed budową domu i ile dokładnie będzie to trwało ze względu na fakt, iż każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie.
Jeżeli nasza działka nie jest objęta MPZP procedura wygląda podobnie, jednak na wstępie pojawia się konieczność wystąpienia o WZ i uzyskanie ich może trwać dłużej niż 6 miesięcy. Dopiero wtedy zalecane jest zakupienie projektu i zlecenie adaptacji architektowi.
Jakie formalności trzeba załatwić przed budową domu?
Budowa domu jest skomplikowanym procesem, który wymaga dopełnienia wielu formalności.Zobacz szczegółową instrukcję, jak przygotować się do budowy domu i ile potrwają wszystkie formalności. Przygotowaliśmy cztery najważniejsze obszary do załatwienia:
- Zakup działki budowlanej
Pierwszym krokiem jest wybór i zakup odpowiedniej działki. Należy upewnić się, że działka jest przeznaczona pod budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne, co można sprawdzić w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (MPZP) w urzędzie gminy lub miasta. Jeśli plan nie istnieje, konieczne będzie uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy (WZ).
- Mapa do celów projektowych
Przed przystąpieniem do projektowania domu, trzeba zamówić mapę do celów projektowych u uprawnionego geodety. Jest to niezbędne do stworzenia projektu zagospodarowania działki.
- Pozwolenie na budowę
Kolejnym krokiem jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Do wniosku o pozwolenie na budowę należy dołączyć:
- Oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.
- Potwierdzenie uiszczenia opłaty skarbowej.
- Projekt zagospodarowania działki i projekt architektoniczno-budowlany.
- Decyzję o warunkach zabudowy, jeśli jest wymagana.
- Mapa do celów projektowych
- Przyłącza mediów i inne warunki
Należy uzyskać warunki techniczne przyłączenia do sieci infrastruktury technicznej (wodociągi, kanalizacja, prąd, gaz). Wnioski o warunki przyłączenia składamy w odpowiednich zakładach sieciowych. Należy zapewnić dostęp do drogi publicznej. W razie braku dostępu, konieczne jest uzyskanie zgody na ustanowienie służebności drogowej.
W jakim czasie od wydania pozwolenia na budowę można rozpocząć prace budowlane?
Po uzyskaniu pozwolenia na budowę, prace budowlane można rozpocząć po upływie 14 dni od momentu, gdy decyzja o pozwoleniu na budowę stała się ostateczna. W praktyce oznacza to, że należy odczekać, aż upłynie okres na złożenie ewentualnych odwołań, co zazwyczaj wynosi 14 dni od dnia doręczenia decyzji stronom postępowania. Jeśli żadna ze stron nie wniesie odwołania, decyzja staje się ostateczna i prawomocna, co oznacza, że można przystąpić do prac budowlanych.