Porady

Ile trwają formalności przed rozpoczęciem budowy

Ile musi czekać posiadacz działki od momentu podjęcia decyzji o budowie domu, na to żeby móc  „wbić pierwszą łopatę” i tym samym rozpocząć prace? Z pewnością odpowiedź na to pytanie nie będzie jednoznaczna, ponieważ to w dużej mierze zależy od tego, czy działka jest objęta miejscowym planem zagospodarowania (MPZP) czy należy wystąpić o warunki zabudowy (WZ).

Posiadając działkę leżącą w obszarze, w którym obowiązuje MPZP jesteśmy w korzystniejszej sytuacji, ponieważ wystarczy wybrać na jego podstawie projekt i zlecić geodecie przygotowanie mapy do celów projektowych, co trwa ok. 6 tygodni. Posiadając mapę do celów projektowych i wybrany projekt domu należy zwrócić się do uprawnionego architekta w celu przeprowadzenia adaptacji projektu. Zależnie od ilości wprowadzanych zmian architekt powinien w ciągu ok. 4-6 tygodni skompletować dokumentację potrzebną do uzyskania pozwolenia na budowę.

Ten czas może zostać wydłużony m.in. w następujących przypadkach, gdy:

– pojawia się konieczność wyłączenia gruntu z produkcji rolnej bądź leśnej,

– należy przeprowadzić badania archeologiczne,

– na działce znajdują się drzewa lub budynki wymagające pozwolenia na usunięcie,

– wymagane jest przygotowanie projektu przebudowy sieci drenarskiej wraz z wykonaniem.

Niestety, jeżeli spotkamy się z przeszkodami wymienionymi powyżej trudno określić ile będzie to trwało ze względu na fakt, iż każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie.

Jeżeli nasza działka nie jest objęta MPZP procedura wygląda podobnie, jednak na wstępie pojawia się konieczność wystąpienia o WZ i uzyskanie ich może trwać dłużej niż 6 miesięcy. Dopiero wtedy zalecane jest zakupienie projektu i zlecenie adaptacji architektowi.

Więcej porad

Spełnimy Twoje marzenie o domu!

Umów się na bezpłatną konsultację - zadzwoń lub zostaw swój numer telefonu - oddzwonimy:

Działamy na terenie całego kraju