Porady

Ile trwa budowa domu

Załóżmy, że posiadamy pozwolenie na budowę i finansowanie oraz stawiamy sobie pytanie, ile będzie trwała sama budowa? Otóż czas potrzebny na zrealizowanie domu jednorodzinnego jest uzależniony od kilku czynników: wielkości tego domu, systemu budowy, rodzaju konstrukcji i użytych materiałów, pory roku podczas której rozpoczynamy prace oraz warunków gruntowych.

Oczywiście im większa powierzchnia domu i im bardziej skomplikowana konstrukcja, tym dłużej trwają prace, dodatkowo, jeżeli nasz wymarzony dom będzie zakładał użycie materiałów, które są trudno dostępne bądź wymagają długiego i skomplikowanego montażu, tym bardziej odwlekamy moment zakończenia prac. Znaczenie mają również pora roku, podczas której następuje start budowy i rodzaj gruntu jaki znajduje się na działce. Rozpoczęcie budowy w porach suchych może pozwolić uniknąć problemów z wysokim stanem wód gruntowych jeżeli takie występują na działce oraz wpłynie korzystnie na proces wymiany gruntu jeżeli jest ona konieczna. Pamiętajmy również o tym, że prace związane z instalacjami i izolacjami nie mogą być prowadzone w niskich temperaturach.

Czas na konkrety! Rozważmy niepodpiwniczony budynek w konstrukcji tradycyjnej murowanej o powierzchni 150-200 m2 na działce, gdzie warunki gruntowe są proste. Doprowadzenie takiego domu do stanu surowego otwartego nie powinno trwać dłużej niż 4-5 miesięcy zależnie od tego, czy budynek jest parterowy, czy piętrowy. Po upływie tego czasu powinniśmy widzieć murowaną konstrukcję domu i konstrukcję dachu wraz pokryciem. Kolejne prace prowadzące do tzw. stanu deweloperskiego, czyli momentu, gdy w budynku są wylane posadzki, nałożone tynki, wykonane instalacje i elewacja oraz można zająć się wykończeniem wnętrz zwykle trwają do 7 miesięcy.

W bardzo dużym uproszczeniu, rozważając tradycyjny jednorodzinny murowany dom, od momentu „wbicia pierwszej łopaty” do wprowadzenia ekipy zajmującej się wykończeniem wnętrz nie powinno minąć więcej niż 11-12 miesięcy. Dłużej mogą budować ci, którzy zmagają się z trudną sytuacją gruntową bądź decydują się na montaż bardzo niestandardowych materiałów i instalacji.

Więcej porad

Spełnimy Twoje marzenie o domu!

Umów się na bezpłatną konsultację - zadzwoń lub zostaw swój numer telefonu - oddzwonimy:

Działamy na terenie całego kraju