Porady

Prace ziemne

Pierwszym widocznym etapem każdego przedsięwzięcia budowlanego są prace ziemne. Do ich rozpoczecia niezbędne jest wytyczenie nadziałce budynku, przez uprawnionego geodetę. W przypadku budowy domu jednorodzinnego przed wykonaniem wykopu należy zebrać urodzajną warstwę humusu.Grubość warstwy jest ustalana indywidualnie przez osobę nadzorującą prace ziemne, najczęściej jest to ok. 20-30 cm.

Humus zdejmuje się z całej powierzchni pod planowanym budynkiem z uwzględnieniem ok. 1 metrowego naddatku z każdej strony. Tak zebraną ziemię należy składować na pryzmach z dala od miejsca przyszłego wykopu. Urodzajna ziemia może być później wykorzystana jako podłoże pod planowany ogród. Pozostawienie wierzchniej warstwy ziemi, zawierającej szczątki organiczne i zarodki grzybów, pod budynkiem naraziłoby budynek na rozwój procesów gnilnych i pleśni pod warstwami podłogi.

Po zdjęciu humusu można przystąpić do wykonania właściwego wykopu. Jego parametry są ściśle związane z konstrukcją fundamentów – w zależności od tego czy budynek posadowiony jest na płycie fundamentowej, czy na tradycyjnych ławach fundamentowych, prace będą się od siebie różnić. Wykop wykonuje się do głębokości posadowienia budynku. W przypadku korzystania z koparki, ostatnią warstwę zaleca się wykonać ręcznie, żeby nie wkopać się za głęboko.

Więcej porad

Spełnimy Twoje marzenie o domu!

Umów się na bezpłatną konsultację - zadzwoń lub zostaw swój numer telefonu - oddzwonimy:

Działamy na terenie całego kraju