Fundamenty
Fundament to element konstrukcyjny, którego zadaniem jest przenoszenie obciążeń budynku na podłoże gruntowe. Domy jednorodzinne posadawiane są najczęściej na tradycyjnych fundamentach bezpośrednich. Przy nieskomplikowanej konstrukcji budynku i dobrym podłożu gruntowym wykonuje się zazwyczaj fundamenty w formie ław żelbetowych lub betonowych zwieńczonych ścianami fundamentowymi. Taka konstrukcja występuję najczęściej w przypadku budownictwa jednorodzinnego.
Głębokość posadowienia wynosi od 0,8 m do 1,4 m poniżej poziomu terenu i zależy od strefy przemarzania gruntu, w której planowana inwestycja się znajduje. Jeżeli warunki gruntowe są dobre można zrezygnować z wykonywania podkładu pod ławy, w postaci 10 cm warstwy chudego betonu. Przy niekorzystnych warunkach gruntowych można wykonać fundament rodzaju monolitycznego. Ma on wtedy postać płyty żelbetowej i znajduje się pod powierzchnią całego budynku. Płyty fundamentowe mają zazwyczaj grubość 20 – 30 cm i są gęsto zbrojone.
W przypadku wykonywania indywidualnego projektu domu lub adaptacji projektu gotowego konieczne jest przeprowadzenie badań gruntu przez uprawnionego geologa. Pozwala to ustalić głębokość zalegania zwierciadła wód podziemnych oraz dostarcza informacji o jakości podłoża gruntowego. Jeżeli sytuacja gruntowa okaże się niekorzystna, jest to sygnał dla Inwestora o konieczności poniesienia dodatkowych nakładów na izolację przeciwwodną. Taka wiedza jest nieoceniona jeszcze przed wykonaniem projektu budynku, gdyż pozwala np. dostosować niektóre rozwiązania konstrukcyjne czy np. wykluczyć podpiwniczenie budynku.