Porady

Stolarka okienna

Stolarka okienna ma wpływ nie tylko na estetykę budynku, ale także na klimat panujący w jego wnętrzu. Stale zwiększające się wartości współczynników przenikania ciepła dla przegród zewnętrznych wymuszają na producentach opracowywanie coraz cieplejszej stolarki okiennej.

Na parametry cieplne okna wpływ ma wiele czynników. Pierwszym z nich jest jakość profilu w którym osadzone jest szklenie. Profile okienne mają najczęściej postać wielokomorową. Im profil jest szerszy (głębszy) i posiada większą liczbę komór tym lepsze są właściwości termoizolacyjne. Istotna jest też jakość uszczelek zastosowanych w profilach. Zastosowanie ciepłej ramki z tworzywa izolacyjnego polepsza izolację termiczną na brzegach szklenia. Najważniejszym elementem okna są szyby. Ich jakość ma kluczowy wpływ na parametry cieplne całego okna. Obecnie stosuje się minimum szklenie dwuszybowe, coraz popularniejsze i niewiele droższe jest szklenie trzyszybowe. Szklenie wielokomorowe znacznie poprawia właściwości termoizolacyjne okna. Przestrzenie między szybami dodatkowo wypełnia się gazem szlachetnym co utrudnia ucieczkę ciepła.

Szyby mogą być też pokryte dodatkową warstwą folii. Mówimy wtedy o szybie bezpiecznej lub antywłamaniowej. Szyby w klasach P1 i P2 to tzw. szkło bezpieczne. Przy rozbiciu pozostają w jednym kawałku i chronią przed zranieniem. Szyby P3 i P4 to szyby utrudniające włamanie, są uznawane przez towarzystwa ubezpieczeniowe za odpowiednie zabezpieczenie co prowadzi do zmniejszenia płaconych składek.

Ostatecznym czynnikiem decydującym o jakości całego okna jest jego właściwy montaż. Nawet najlepiej zaprojektowana stolarka okienna nie uzyska deklarowanych parametrów jeżeli montaż będzie przeprowadzony nieprawidłowo, ważne jest więc żeby powierzyć go wyspecjalizowanym fachowcom.

Więcej porad

Spełnimy Twoje marzenie o domu!

Umów się na bezpłatną konsultację - zadzwoń lub zostaw swój numer telefonu - oddzwonimy:

Działamy na terenie całego kraju