Porady

Pokrycia dachowe

Dach jest elementem konstrukcyjnym zwieńczającym budynek. Jego główną funkcją jest ochrona domu przed czynnikami atmosferycznymi, takimi jak deszcz, wiatr, słońce jak również izolacja od hałasu. Rodzaj zastosowanego dachu zależy nie tylko od walorów estetycznych budynku ale także od założeń architektonicznych i urbanistycznych panujących na terenie planowanej inwestycji. Wiele wymogów dotyczących układu dachu jak i materiału, z którego wykonane jest pokrycie jest uzależnione od zapisów zawartych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (jeżeli działka znajduje się w jego obrębie).

Do głównych rodzajów dachów należą stropodachy i dachy połaciowe. Zastosowanie konkretnych rozwiązań podyktowane jest nie tylko ogólnym wyglądem i konstrukcją domu ale także sposobem wykorzystania powierzchni na poddaszu domu.

Tradycyjne dachy połaciowe opierają się na drewnianej więźbie. Można wybierać pomiędzy gotowymi konstrukcjami w postaci wiązarów lub przygotowywać więźbę bezpośrednio na placu budowy. Najważniejszą rzeczą jest zapewnienie odpowiedniego materiału; drewno powinno być wytrzymałe (o odpowiedniej klasie), zdrowe (bez znamion grzybów czy pleśnie), pozbawione wad (np. dużego zagęszczenia sęków lub pleśni) oraz posiadać odpowiednią wilgotność (15-18%). Niebagatelny wpływ na jakość tego surowca ma także odpowiednie jego przechowywanie, obrobienie oraz impregnacja.

Elementem o znaczeniu bardziej użytkowym i estetycznym jest pokrycie dachowe. Materiały z jakiego jest ono wykonane różnią się trwałością i funkcjonalnością. Tradycyjnym i używanym od stuleci materiałem jest dachówka ceramiczna. Pokrycia z tego materiału są bardzo trwałe, odporne na zmienne warunki atmosferyczne, zapewniają dobrą izolacyjność termiczną i akustyczną. Dachówki ceramiczne występują w wielu kolorach i kształtach i odznaczają się nieprzeciętnymi walorami estetycznymi. Ich wadą jest wysoka cena oraz znaczny ciężar. Decydując się na pokrycie dachu dachówką, trzeba to przewidzieć już na etapie projektu, wzmacniając konstrukcję więźby dachowej. Alternatywą są dachówki cementowe. Mają one podobne parametry do dachówek ceramicznych, występują jednak w mniejszej gamie kształtów, ponadto są też mniej trwałe.

W ostatnich latach bardzo popularne stały się pokrycia z blachy – w formie blacho-dachówek lub blach na tzw. “rąbek”. Wybór pokryć jest bardzo duży – wybierać można zarówno kolor jak i rodzaj przetłoczenia blachy. Parametry techniczne zależą od powłoki zewnętrznej zastosowanej do zabezpieczenia blachy. Na rynku są rozwiązania objęte nawet 30 letnią gwarancją producenta. Jedną z największych zalet blacho-dachówek jest ich niska cena. Pokrycia te są znacznie tańsze od pokryć z dachówek ceramicznych i cementowych, mają one jednak gorsze parametry w zakresie izolacji cieplnej i akustycznej.

Więcej porad

Spełnimy Twoje marzenie o domu!

Umów się na bezpłatną konsultację - zadzwoń lub zostaw swój numer telefonu - oddzwonimy:

Działamy na terenie całego kraju